Írj arról, ami érdekli az embereket! – Online keresési trendek

Írj arról, ami érdekli az embereket! – Online keresési trendek

Egy új könyv tervezésekor szempont vagy segítség lehet számodra, ha tudod, aktuálisan mi iránt érdeklődnek az emberek, mi foglalkoztatja őket. Ehhez segítségedre lehetnek az egyes médiumok, véletlenül kihallgatott utcai beszélgetések – és persze a Google.

A Google univerzuma szerteágazó, rengeteg alkalmazást és weboldalt kínál az emberek számára, bár ezek jelentős részét azok tudják csak igazán hasznosítani, akik szakmájukhoz kapcsolódóan nap mint nap keresések elemzésével, hirdetések tervezésével foglalkoznak. Van azonban ezek között is olyan, amelyek alapszintű ismerete bárki számára hasznos lehet - ilyen lehet pl. a GoogleTrends.

A Google jóbarát... 

Bevett szokás, hogy ha valami információra van szükségünk, megnyitjuk a Google oldalát, beírjuk amit keresünk és kiválasztjuk a számunkra legmegfelelőbb hivatkozást. Sok millió ember tesz így naponta, amivel így elképesztő méretű adatmennyiséget biztosítanak a Google számára. A kereséseket természetesen rögzítik, rendszerezik és trendeket hoznak létre, amik alapján a trends.google.com oldalon bárki bepillantást kaphat abba, mire kíváncsi a világ.


Mi az a GoogleTrends?

Már a kezdőoldalon is érdekes adatok fogadnak, itt mindig az elmúlt 24 órában a világon legnagyobb érdeklődésre számot tartó témákat találod a keresések alakulását jelző grafikonokkal. Természetesen azonban az oldal általános információknál sokkal többet tud nyújtani.

A rendszerezett keresési adatok segítségével megtudhatjuk, adott időszakban, adott földrajzi területen, adott tematikus kategórián belül hogyan alakultak egy szóra, kifejezésre vonatkozóan a keresések. Talán hallottad már, például influenzajárványok kitörésére szoktak tudni abból következtetni, ha jelentősen megnő az influenza tüneteire vonatkozó keresések száma egy adott földrajzi területen. Ez érdekes információ, de egy író számára annyira talán nem hasznos. Egy pédával szeretnénk bemutatni, te hogy tudod hasznát venni ennek az oldalnak.


Mire jó neked és hogy használhatod?

Tegyük fel, hogy elhatároztad, vámíprokról szeretnél írni, de még mielőtt hozzáfognál, szeretnéd tudni, vajon érdekli-e még a téma az embereket – ebben az esetben például a GoogleTrends is segítségedre lehet.
Hoygan használhatod? Ez igazán egyszerű! Nyisd meg az oldalt, írdd be a Témakörök felfedezése mezőbe, hogy vámpír és üss egy entert. A következő ablakban megkapod az elmúlt 12 hó adatait az egész világra nézve. A keresési kifejezés alatti legördülő menük segítségével lehetőséged van beállítani a területet (Magyarország), az időszakot (mondjuk 5 év) és a témakört, amin belül a kereséseket nézed (mi most a Könyvek és irodalom témakört néztük). A kirajzolódó grafikonon láthatod, mikor volt a téma iránt a legnagyobb az érdeklődés és ahhoz képest mi van most. Ezek viszonyszámok, nem konkrét keresési mennyiséget jelölnek: a legmagasabb pont (100) azt az időpontot jelzi, mikor a legtöbb keresés volt adott szóra a megadott feltételek szerint. Keresésünkben ez 2012. decemberében volt, a vámpír azóta gyengélkedik - de bevetettünk egy összehasonlítást, és látszik, a vérfarkast még így is simán legyőzi…

Ha lejjebb görgetsz, további információkat találhatsz, láthatod pédául megyénként a keresések alakulását, illetve, hogy milyen kapcsolódó témakörök, szavak, kifejezések után érdeklődtek még az emberek (ha nem jelenik meg semmi, az azt jelenti, kevés az adat, ami lehet például azért is, mert talán túlzottan leszűkítetted a kört területi, tematikus, időbei beállításokkal). 


Keress, kutass, megéri!

A GoogleTrends rengeteg lehetőséget rejt még magában. Ha sikerült felkeltenünk érdeklődésed, böngéssz rajta, játssz vele, olvass róla, mert tényleg érdekes és hasznos eszköz! A keresések elehez sokkal pontosabb adatokat kaphatsz az Adword rendszerének segítségével, de ehhez már érdemes hozzáértő segítségét kérned.


A jövőben még további hasznos és érdekes oldalak bemutatását tervezzük, de örömmel vesszük azt is, ha ti megírjátok künk, ti miket használtok, mit ajánlanátok másoknak.


Címkék technikai tippek, tanácsok

Kapcsolódó bejegyzések

A jó kezdőmondatnak nincs biztos receptje – legalábbis ezt most nem tudjuk tálcán kínálni –, de talán az alábbi válogatás segít közelebb kerülni a Tiedhez. 

2017/04/16
7505
Mennyi ügyintézésre, papírmunkára kell - minimum - számítanod?
2017/05/21
2406
"Írni könnyű. Csupán annyit kell tenned, hogy kihúzod, ami nem jó." - Thomas Mann
2017/08/27
38431
Nincs tuti tipp, hogy csináld jól, de van pár dolog, amivel a kezdeteket könnyebbé teheted.
2017/10/31
4701
Kevés az időd, nem fér bele, hogy írj? Vagy csak jól jönne egy kis szokatlan írásgyakorlat? Akkor kapcsolj rá: írj gyorsan!
2017/12/17
2475
Gondolkodtál már azon, milyen szuperképességnek vennéd legnagyobb hasznát írás közben?
2018/01/14
5275
Egy kis kizökkenés segíthet néha, hogy új megközelítésben lásd az épp aktuális feladatot.
2018/01/28
2257
Jól kidolgozottak a karaktereid, tudsz róluk minden fontosat? Biztos?
2018/02/12
2249

Könyvek, amiket már kiadtunk