Mi az önkéntes műnyilvántartás?
A műnyilvántartás egy jó lehetőség arra, hogy te, mint szerző bebiztosítsd magad arra az esetre, ha valaki a te írásaid újra felhasználná vagy magáénak vallaná. A nyilvántartásba való felvétel jogi védelmet nem keletkeztet, de segíti adott esetben annak bizonyítását, hogy a mű adott tartalommal létezik.
Hogyan lehet bekerülni?
Az önkéntes műnyilvántartásba való bekerülés egyáltalán nem igényel bonyolult ügyintézést: egy előre kitöltött kérelmet és a mű egy eredeti, vagy másolati példányát kell leadni a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala ügyfélszolgálatán vagy oda postai úton eljuttatni. A formanyomtatvány rögzíti a szerző(k) nevét és címét, képviselet esetén a képviselők nevét és címét (székhelyét), a nyilvántartásba venni kért mű címét, műfaját és hordozóját, továbbá (szükség esetén) a mű egyedi azonosítását segítő további adatokat.
A mű példányával kapcsolatban elvárás, hogy egy lezárt A4-es borítékban elférjen, amennyiben ez nem megoldható, egy A4-es méretű hordozót kell annak biztosítani. Praktikus okokból ajánlott a digitális adathorozón való rögzítés.
Mik ennek a költségei?
Néhány cég arcpirító összegeket kér el az ügyintézésért. ami még egyszer: egy nyomtatvány és a mű egy példányának leadását jelenti. A nyilvántartásba való felvétel 5000 Ft szolgáltatási díj ellenében történik, szóval bár mindenkinek drága az ideje, semmiképp nem érdemes 40 000 Ft-ot az ügyintézésért bárkinek kifizetni.
További információ és nyomtatvány a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala weboldalán érhető el.
Ha olyan partnert keresel könyved kiadásához, akik minden ilyen kérdésben örömmel segítenek neked, fordulj hozzánk bizalommal!